Jeśli zastanawialiście się, co się dzieje z mieszkaniami w Kaliszu i czy można mówić o boomie, to trafiliście w dobre miejsce.


Mieszkania na sprzedaż

O tym rynku mógłby powstać osobny i obszerny artykuł. Jednak we wpisie tym poznacie najważniejsze aspekty związane ze sprzedażą (i zakupem) nieruchomości. W ostatnich 2-3 latach to najlepszy moment na sprzedaż, więc jeśli się zastanawiałeś kiedy sprzedawać… odpowiedź brzmi TERAZ!
Czas. Jeśli rok czy dwa lata temu, po intensynwej promocji i często obniżce ceny, mieszkania np: na 4 piętrze, sprzedawały się w 3-6 miesięcy, to teraz sprzedają się w 3-6 tygodni. Analogicznie, jeśli mieszkania na 1-2 piętrze sprzedawały się w 3-9 tygodni, to teraz od 3 dni do 3-4 tygodni. Dodam tylko, że to średni czas sprzedaży, zdarzają się nieruchomości, które sprzedają się dużo krócej lub dużo dłużej, wszystko zależy od lokalizacji, ceny i stanu lokalu.

Pieniądze. To również najlepszy możliwy czas, żeby zarobić więcej na sprzedaży. Ceny mieszkań na rynku wtórnym idą powoli do góry. Nie możemy mówić jeszcze o boomie, ale widać tendencję, w której te najtańsze mieszkania właściwie nie utrzymują się długo na rynku sprzedaży. Mieszkania mniejsze (a przez to tańsze) znikają błyskawicznie. Dużo większy natomiast jest wybór w mieszkaniach powyżej 200.000 zł. Tutaj zrobił się bardzo niebezpieczny trend, w którym wielu właścicieli widząc idące ceny w górę, przesadza i wstawia „ceny z kosmosu”. Czekają miesiąc, dwa, pół roku. Jednocześnie są oglądający (tak zwani APACZE, którzy na pytanie co robią, odpowiadają: Aaaa, ja tylko PACZE”. :)). Ta złudna sytuacja ma swoje konsekwencje. Niesprzedane mieszkanie, ludziom się opatrzyła oferta i najczęściej wtedy trafiają do jakiegoś biura, które próbuje reanimować ofertę. Zawyżona cena może kosztować bardzo dużo, zarówno czasu jak i pieniędzy. Warto więc korzystać z osób doświadczonych (rzeczoznawca, biuro nieruchomości).

Kupno. Znalezienie wymarzonego mieszkania, to nielada wyczyn. Od lat obserwujemy klientów, którzy albo popełniają błąd i kupują co popadnie (presja rynku, rodziny itp.), albo nie mogą się zdecydować przez wiele miesięcy, a nawet lat. Wskazówki? Proszę bardzo. Kupując mieszkanie do 150-200 tys. zł w Kaliszu, warto podejmować decyzje dość szybko. Niestety brak takich nieruchomości może skutkować bardzo długim czasem poszukiwania. Warto również zlecić poszukiwanie doświadczonemu pośrednikowi, który w zamian za wynagrodzenie nie dość, że znajdzie wymarzone miejsce, to jeszcze zabezpieczy całą transakcję. W mieszkaniach powyżej 200 tys. zł warto negocjować. Wybór na dzisiaj jest duży, więc możecie trafić na klienta, który będzie chciał sprzedać, bo od dłuższego czasu nikt się nieruchomością nie interesuje. O negocjacjach jednak napiszemy w innym wpisie.


Mieszkania na wynajem

Tutaj sytuacja jest jeszcze gorsza. Od kilku lat znalezienie mieszkania to coraz cięższa sprawa. Nigdy nie było jednak tak ciężko jak ostatnie kilka miesięcy. Mieszkań albo nie ma, albo ceny są dość wysokie. Zarabiamy coraz więcej, mieszkań jest mało, więc efekt domina zrobił swoje. Dzisiaj wynająć przyzwoite mieszkanie poniżej 1000 zł, to nielada umiejętność. Żeby jednak zdobyć świetne miejsce, zanim zwinie ich 5 innych chętnych, można skorzystać z kilku wskazówek:

  • Gotówka jest królem. Zaproponuj większą kwotę. Zanim uznacie mnie za niepoważnego, przeczytajcie. Nie mam na myśli kwoty co miesiąc płaconej, ale kwoty za dłuższy czas, płatnej z góry. Nie każdy może sobie na to pozwolić, ale w tym wyścigu o mieszkania, może być to kluczowy argument dla właścicieli. Jeśli mogą wybrać Kowalskiego, który zapłaci za 6 miesięcy z góry (większa pewność, bardziej stabilny najmujący), to bez wątpienia wybiorą właśnie jego.
  • Kaucja. Kaucja to jedna z form zabezpieczenia i powodów, dla których właściciele śpią nieco lepiej. Jeśli nie zebraliście pieniędzy na kaucje, nie ma co szukać mieszkania. Po pierwsze takich mieszkań w Kaliszu jest bardzo mało, po drugie ciężko przekonać właściciela, że będzie się płaciło regularnie czynsz najmu i opłaty, gdy nie ma się w portfelu 1000 zł czy 2000 zł.
  • Polecenia. Warto właścicielowi przekazać numery telefonów do poprzednich wynajmujących (za ich pozwoleniem). Jeśli zgodzą się polecić Was jako najmujących, jesteście przed peletonem.

Co przyniesie przyszłość?

To musi się kiedyś skończyć. Jak każda koniunktura na rynku nieruchomości i ta pewnego dnia przejdzie do historii. Warto się zabezpieczyć, by nie popełnić głupich błędów. Warto poprosić kogoś z zaufanych osób, by pomogli Wam w zakupie (zimna głowa dobrego doradcy jest cenniejsza niż złoto). Rynek mieszkań na sprzedać w Kaliszu albo będzie powoli hamować, albo pewnego dnia dojdzie do korekty (raczej mniej prawdopodobne, chyba, że nadejdzie większy kryzys). Ciekawie za to może być z rynkiem mieszkań na wynajem. To też temat na osobny wpis, ale już teraz widać potężną chmurę, która zbiera się nad właścicielami. Inwestorzy kupują na potęgę i pewnego dnia mieszkań może być więcej niż chętnych na nie. Ceny mogą wtedy mocno polecieć w dół, a mieszkania, które dziś się dobrze wynajmują (np: 4 piętro, nieciekawa okolica lub bardzo drogie apartamenty) będą bardzo długo czekały na swojego najmującego. Warto, więc kupować klasyki, jeśli myślimy o bezpiecznym wynajmie.

Jeśli chcecie być na bieżąco z ofertami mieszkań na sprzedaż, to zapraszamy na naszą stronę tutaj: Oferta mieszkań w Kaliszu – Borowiak Nieruchomości.