Świadectwo Charakterystyki Energetycznej to coś, czego potrzebuje niemal każdy sprzedający lub wynajmujący nieruchomość.

Poszukujesz kogoś kto stworzy dla Ciebie dokument, który jest niezbędny dla większości osób, które sprzedają lub wynajmują dom lub mieszkanie w Kaliszu? Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą i omówimy szczegóły dotyczące świadectwa energetycznego.


Najczęściej zadawane pytania, które dotyczą sporządzenia Świadectwa Charakterystyki Energetycznej:

Co to w ogóle jest i czy to coś z prądem?

Wiele osób myśli, że to świadectwo związane jest z energią elektryczną i ktoś będzie sprawdzać gniazdka. Nic bardziej mylnego. Takie świadectwo ma odpowiedzieć na pytanie jakie zapotrzebowanie energetyczne ma Twój dom. W dużym skrócie: im lepsza jest izolacja domu, okna, docieplenie dachu, tym mniej potrzebujesz ogrzewać swój dom i tym mniejsze jest jego zapotrzebowanie energetyczne (co przekłada się na niższe rachunki zimą).

Kto potrzebuje takiego świadectwa?

Każdy kto jest właścicielem lub zarządcą nieruchomości i planuje sprzedać lub wynająć nieruchomość. Także spokojnie, jeśli nie planujesz sprzedawać lub wynajmować nieruchomości, NIE MUSISZ sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej.

Jak długo jest ważne takie świadectwo?

Świadectwo nieruchomości będzie ważne 10 lat.

Ile kosztuje?

Koszt świadectwa nie jest stałą opłatą i zależy od kilku zmiennych (np. tego czy posiadasz jakiekolwiek dokumenty techniczne (rodzaj ocieplenia, okna, dach itp.). Ceny sporządzenia świadectwa za mieszkanie to około 300 zł, a domu od 500 zł wzwyż.

Co jeśli nie zrobię świadectwa energetycznego?

Może zostać nałożona kara do 5000 złotych. Sporządzenie świadectwa jest więc dużo tańsze niż kara. 🙂