Przy kupnie domu lub mieszkania musicie poznać księgę wieczystą. Nie każde mieszkanie ją posiada (np: nie wszystkie  spółdzielcze własnościowe lub spółdzielcze lokatorskie), ale jak już jest, to warto ją poznać.

1. Czym jest Księga Wieczysta?

Księga wieczysta jest swoistą metryką nieruchomości. Stanowi rejestr prawny, w którym możemy sprawdzić kto jest właścicielem nieruchomości, jakiej nieruchomości księga dotyczy i czy są na niej jakieś obciążenia, służebności itp. To taka metryka urodzenia wraz ze zmianami, które następują po drodze. 😉

2. Działy Księgi Wieczystej.

Księga wieczysta posiada 4 działy (tak naprawdę, to 5, ponieważ dział I dzieli się na dwa).

Dział I-O: Tutaj znajdziecie wszystkie informacje dot. nieruchomości. Dane pochodzą z ewidencji gruntów.

Dział I-Sp: „Spis praw związanych z własnością” – ewentualne prawa związane z prawem własności wpisanej nieruchomości.

Dział II – tutaj znajdziecie dane właściciela nieruchomości. Niezwykle ważne jest, by dobrze sprawdzić ten dział, bo może się okazać, że ktoś próbuje Wam sprzedać coś, co nie należy do niego.

Dział III – tutaj jest ciekawie. Wszystkie ograniczanie w rozporządzaniu nieruchomością. Wszystkie służebności, umożliwienie sąsiadom przejazdu przez działkę i roszczenia (poza hipoteką). W dużym skrócie: jeśli coś znajduje się w Dziale III, warto być szalenie ostrożnym i sprawdzić 5 razy, czy nie będziemy mieć problemu w przyszłości.

Dział IV – to tutaj ląduje informacja o hipotece. Znajdują się tam dane dot. kredytu: waluta, wysokość, rodzaj kredytu. Tego działu, aż tak bardzo nie musimy się bać. Oczywiście przed kupnem nieruchomości, sprzedający musi Wam dostarczyć dokument z banku, w którym otrzymał kredyt. Na tym dokumencie będzie widniała informacja o pozostałej kwocie oraz o tym, że bank wyraża zgodę na wykreślenie hipoteki, po spłacie.

Ważna rzecz dot. działu IV. Wiele razy klienci panikują, gdy widzą kwotę hipoteki w dziale IV. Sprzedający mówi np: że zostało mu 300 tys. zł do spłaty, w dziale IV przeczytacie, że jest tam 600 tys. zł. Bank wpisując wyższą kwotę zabezpiecza się w ten sposób. Są tam wszystkie odsetki, kaucje itp. Nie ma się czego bać. 🙂

3. Gdzie sprawdzić Księgę Wieczystą?

Sprawdzenia księgi wieczystej można dokonać w odpowiednim sądzie. Dla każdego rejonu jest takie miejsce, do którego możecie się udać i sprawdzić. No chyba, że jesteście zajętymi ludźmi, to możecie sprawdzić ONLINE tutaj: Księgi Wieczyste Online. Numer możecie uzyskać u właściciela nieruchomości.

BONUS!

Jeśli macie jakieś pytania dot. księgi wieczystej, to piszcie śmiało. Pamiętajcie, że przed zakupem, również notariusz sprawdza dokumenty. Powinien to również zrobić dobry pośrednik nieruchomości. Nie zaszkodzi jednak, jeśli sami sprawdzicie i jeśli macie pytania, to zadacie jej odpowiedniej osobie. My służymy pomocą! 🙂