W Home Stagingu bardzo ważnym aspektem jest pozbycie się zbędnych rzeczy z mieszkania. Pierwszym pomieszczeniem do którego wchodzi potencjalny klient jest  korytarz. Zniechęcającym  widokiem są porozrzucane buty i przydepnięte łapcie. Korytarz to miejsce gdzie już po otwarciu drzwi, powinno być idealnie czysto, pachnąco i być niejako przedsionkiem do tego, co zobaczymy w pozostałej części mieszkania czy domu.

Kolejnym pomieszczeniem jest kuchnia. Zazwyczaj serce pani domu, lecz nie tylko. Zdarza się w niej totalny nieład. Cały zlew brudny i zaniedbany. Duża ilość naczyń, gąbki, ścierki i płyny. Czasem zdarza się że mamy zwierzaki więc na czas zdjęć schowajmy miski z karmą. Kuchnia powinna być posprzątana z należytą starannością. Dodatki w postaci świeżych owoców lub warzyw będą wielkim atutem przy robieniu zdjęć i ożywią to miejsce.

Najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem jest salon. To właśnie tam przyjmujemy gości, tych zapowiedzianych i niezapowiedzianych. W niemal każdym salonie swoje miejsce znalazł stół do rodzinnych posiłków. Jeśli na stole mamy obrus, powinien być on wyprasowany oraz równo ułożony. Doskonałym dodatkiem ozdobnym będzie wazon z kwiatami lub świeca zapachowa. Z wielu salonów znajdziemy wyjście na balkon lub taras. On też powinien być zadbany i czysty, a dodatki w postaci kwiatów, mogą go świetnie urozmaicić licznymi kolorami w zależności od pory roku.

Kolejnym pomieszczeniem do którego zmierzamy jest łazienka. Zadbajmy o to, żeby również była zadbana. Umywalka, prysznic i wanna powinny być szczególnie dobrze posprzątane. Deska sedesowa powinna być opuszczona, a papier toaletowy, warto zamienić na nową, świeżą rolkę. Warto usunąć z kadru, również szczoteczki do zębów, kosmetyki i inne środki higieniczne. Widok całego asortymentu sklepu nikogo nie zachęca do obejrzenia, a tym więcej kupienia nieruchomości.

Nie można zapomnieć o sypialni. Elementy takie jak książki, koce i poduszki są dobrymi elementami dodatkowymi, dają poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Należy pamiętać o tym, żeby nie przesadzać z ich ilością. Oczywiście, tak jak wyżej wymienione pomieszczenia, sypialnia też powinna być posprzątana. 

Tak naprawdę jest jeszcze wiele innych rzeczy o których powinniśmy pamiętać, powyżej tylko absolutnie podstawowe wskazówki.

Przed napisaniem tego spojrzałam na OtoDom, OLX i inne strony z nieruchomościami. Zdjęcia wielu mieszkań były mało zachęcające i nie przyciągały uwagi. Pomyślmy o potencjalnym kliencie, który chce kupić mieszkanie lub dom. Przedstawmy mu je wraz z całym jego potencjałem. Oczywiście nie ukrywając wad nieruchomości. Warto zapłacić także za sesję zdjęciową mieszkania, która w dobrej jakości przedstawi faktyczny stan nieruchomości, bez zbędnego retuszu i filtrów. 

Podsumowując powyższe argumenty, uważam, że warto zainwestować trochę czasu i pieniędzy w home staging i sesję zdjęciową nieruchomości. Pozwoli to na wyróżnienie się naszego ogłoszenia na wyższe pozycjonowanie w mediach, a dobrej jakości zdjęcia, zwrócą na siebie uwagę odbiorców. Dzięki temu uzyskamy większą cenę sprzedaży oraz przyspieszymy proces znalezienia kupującego. Jest to zatem sytuacja win-win dla każdej ze stron.

Izabela Borowiak – Home Stager oraz Licencjonowany Pośrednik Nieruchomości.